-->

Wystawa „Zbrodnia Lubińska 1982. Śmierć w rocznicę Sierpnia”

  • Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82. Fot. Wojciech Obremski.
    Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82. Fot. Wojciech Obremski.
  • Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Marian Krzaklewski składa kwiaty na grobie Andrzeja Trajkowskiego, który zginął 31.08.1982 r. w Lubinie, 2002 r. Fot. Wojciech Obremski
    Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Marian Krzaklewski składa kwiaty na grobie Andrzeja Trajkowskiego, który zginął 31.08.1982 r. w Lubinie, 2002 r. Fot. Wojciech Obremski

Pamięć – fundament niepodległej Polski

Pamięć o Zbrodni lubińskiej trwa już 35 lat. 31 sierpnia 1982 r. w miejscach śmierci Michała Adamowicza, Mieczysława Poźniaka i Andrzeja Trajkowskiego mieszkańcy Lubina spontanicznie składali kwiaty, zapalali znicze, układali krzyże i symboliczne mogiły. Już 1 i 2 września 1982 r. w Lubinie miały miejsce wielotysięczne protesty społeczne, których uczestnicy domagali się upamiętnienia ofiar i ukarania sprawców. One również zostały brutalnie stłumione przez siły milicyjne.

W Zagłębiu Miedziowym, na Dolnym Śląsku i w całej Polsce wspomnienie Zbrodni Lubińskiej w 1982 r. stało się smutnym, ale trwałym uzupełnieniem wspólnej pamięci o zwycięskim Sierpniu ’80.

Oficjalne upamiętnienie Zbrodni lubińskiej było możliwe dopiero po 1989 roku. 30 sierpnia 1992 r., w przeddzień 10 rocznicy tragicznych wydarzeń, w Lubinie odsłonięto pamiątkowy pomnik autorstwa artysty rzeźbiarza Zbigniewa Frąckiewicza. Rozległa kompozycja rozrzucona po centrum miasta składa się z 11 kamieni z wyrytym na nich napisem „Solidarność”, 3 kamieni z krzyżami w miejscach śmierci 3 ofiar „czarnego wtorku” oraz kolejnych kilkunastu kamieni, symbolizujących mieszkańców Lubina ukrywających się przed oddziałami MO.

W 25 rocznicę Zbrodni Lubińskiej w sierpniu 2007 r. delegaci XXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, obradującego w Legnicy i Lubinie, oddali hołd zastrzelonym i rannym uczestnikom pokojowej manifestacji w 1982 r., uznając ich poświęcenie za fundament niepodległej i demokratycznej Polski.

Up / do góry